Papír a tužka, nebo počítač?

Papír a tužka, nebo počítač?

Dejme si dohromady všechny přednosti a nevýhody, které má tužka a papír oproti počítači.

 Do „včerejška“ jediný program, který jste si mohli téměř maximálně přizpůsobit svým potřebám byl papír a tužka. Používáním papíru a tužky využíváte nástrojů, které vám dovolují být maximálně efektivní a vyrovnání. Napíšete si poznámku a nemusíte uvažovat nad tím, jestli jste si ji už uložili nebo ne. Tužku není potřeba dobíjet a ani ji nemusíte restartovat.

Asi největší výhodou, s kterou jsme se my všichni setkali při psaní poznámek je skutečnost, že při psaní se musíme více soustředit a bystříme tím paměť. Rukou napsané poznámky si lépe zapamatujeme, to je holý fakt. No a jako neposlední v řadě výhod je jednodušší nosit v práci sebou tužku a papír než počítač.

Oproti tomu na papíru bohužel neexistuje žádné rychlé vyhledávání či vyhledávání podle klíčových slov, podle data apod. Nelze nastavit ani alarm k jednotlivým úkolům či dokonce opakování připomenutí. Na všechny podobné počítačové funkce musíme při používání metody 20 století zapomenout.

Nabízí se volba zkusit obě metody spojit…. Třeba přepsat si své poznámky do elektronického diáře, dostáváte se do situace papírové „zálohy dat“. Osobně se domnívám, že tento postup by mohl vnést jen chaos v synchronizaci ve dvou zálohách!

Dobře vím, že cokoli se učíme, tak vyžaduje více času, než jsme na začátku ochotni investovat, mnohdy jsme překvapeni, že „to“ nejde tak rychle, jak bychom si představovali. Platí ale stále, že abychom mohli pořádně zrychlit, musíme napřed zpomalit. Při učení trochu zpomalíme, ale jakmile v tom získáme praxi, v tom okamžiku vystřelíme rychlostí kupředu. Jelikož pokrok nezastavíme, tak nejvýhodnější je  se vést na vlně a přijmout změnu. 

Marcel Zanusso

Řídím firemní projekty tak, aby se naplnila vaše očekávání.