SaaS SW KLID výhody a nevýhody cloudu

SaaS není pouze o sdílení fotek a dokumentů s přáteli, ale umožňuje Vám také řešit komplexně IT firemní infrastrukturu, ať už se tu bavíme o výpočetním výkonu nebo SaaS tj. softwaru jako služba. V tomto článku se Vám pokusíme shrnout základní výhody/nevýhody řešení pro správu a údržbu majetku v softwaru KLID. 

Co znamená SaaS ?

SaaS je zkratka z anglického slova Software as a Service, v češtině pak Software jako služba. Služba je dále nabízena zákazníkům přes Internet. Celý model nasazení softwaru tak spočívá, že dochází k hostování Vámi vybrané aplikace v tomto případě SW KLIDu provozovatelem služby. 

SaaS je jedna z oblastí Cloud computing, kdy cloud je oblak a computing je výpočetní, jinými slovy výpočetní oblak. Proč se to nazývá výpočetní oblak? Charakteristika je jednoduchá. Veškeré služby, ale např. i výpočetní výkon jsou poskytovány online, tzn. veškeré výpočetní operace a práce s daty se provádějí v oblaku = internetu. 

Jak to celé funguje?

Poskytovatelé Vámi požadovaných služeb se plně zaměřuje na poskytování určitého druhu služby (např. softwaru pro správu majetku, poskytování e-mailových služeb, atd.), kterou vám může poskytnout výhodněji, než kdybyste si službu zajistili sami. Celé poskytování služby probíhá skrze internet, tzn. nejedná se o nic fyzického, co byste měli u sebe v kanceláři. K veškerým funkcionalitám tak přistupujete pouze skrze internetové připojení.

Proč přenést Vaše data do SW KLIDU?

První velká výhoda je cena. Jak to bývá zpravidla u fyzického zboží? S počtem prodaných výrobků většinou klesá výrobní cena výrobku. Obdobně to funguje i zde. Poskytovatel vyvine nákladný software ”službu” (SW KLID), kterou následovně zprostředkuje svým klientům online. Čím více licencí prodáme, tím více si může dovolit ponechat cenu dostupnější. Je potřeba vzít na zřetel, že pokud byste si rozhodli vyvinout vlastní řešení pro správu a údržbu majetku, je třeba počítat s velkými náklady na vývoj. Možná až tak velkými, že to Vaši společnost může velice zatížit a v samotném důsledku se nemusí vůbec vyplatit! Z tohoto důvodu, Vám doporučujeme především věnovat ušetřený čas svému core-byznysu a nezdržovat se něčím, co je již dnes funkční a je pro vás rozhdoně levnější a snažší variantou.

Druhá velká výhoda SaaS řešení SW KLID je bezesporu, že celá platforma je online.  Znamená to pro vás, že vy a Vaši zaměstnanci mají možnost se připojit k SW KLIDu téměř odkudkoliv a z čehokoliv (notebooku, tabletu, mobilu). Samozřejmě to platí, pokud máte konektivitu a zařízení s internetovým prohlížečem. Již nejste omezeni místem nebo-li firemní infrastrukturou, klidně se můžete přesunout na druhý konec světa a využít všech výhod, stejně tak jako by jste pracovali ve své kanceláři. Stačí se jen přihlásit.

Stále nejste přesvědčeni?

Vyvíjím vlastní řešení

Ano, velmi lakávé řešení, software je ve Vašem vlastnictví, ale to je asi jediné pozitivum. Nezapomeňte, že o každý software se musíte neustále starat, nebo vám stejně jako je tomu u domu brzy spadne střecha na hlavu, pokud tak nečiníte. K tomu samozřejmě nesmíme zapomenout na nákladné pořizovací výdaje. Většina z klientů marně doufá, že pořizovací výdaje jsou jejich poslední výdaji. A tohle je právě ta největší a zásadní chyba! Opak je pravdou. Teprve až nyní přichází čas platit.

Je to vcelku jednoduché a prosté. Pomineme-li nákladný vývoj samotné služby, budete potřebovat také hardware (servery, kabeláž, routery, atd.), na kterém vaše služba poběží. Dále nesmíme opomenout pravidelné náklady spojené především se samotným provozem vámi vyvinuté služby. Například platby za spotřebovaný el.proud pro hardware, klimatizaci serverovny a údržbu samotného hardwaru. Údržba je kapitola sama pro sebe, neboť je nutné platit za odborného pracovníka, který se o službu (i hardware) bude starat. Nezapomeňte, že i čas je neúprosný. Bude nutné, aby docházelo k aktualizacím služby. Chcete-li, aby služba zůstala na vlně nejnovějších trendů a vy tak mohli uspět na trhu, i zde bude třeba vynaložit značný finanční obnos.

Kupuji krabicové řešení 

Bohužel tomu není jinak, ani pokud si zakoupíte software (poskytující službu) na nosiči, nebo si ho stáhnete přes internet. Ani tehdy nemusíte zůstat ušetřeni dodatečným nákladům. Vydavatel softwaru se bude snažit zlepšovat svůj software tak, abyste byli neustále nuceni platit za nové a nové aktualizace či eventuálně obnovovat licence k použití (licence vztahující se k počtu počítačů, licence omezující se na časový úsek atd.). Většina takto zakoupeného softwaru bude vyžadovat z výše zmiňovaných nákladů i odbornou péči IT odborníka.

Pronajímám si 

Všechny výše uvedené náklady jsou již většinou zahrnuté v měsíční/roční platbě za službu. Dokonce se není nutné obávat ani zastarávání systému, neboť součástí platby bývá i cena za jeho neustálý vývoj. Váš systém pro správu majetku bude tak stále aktuální. 

Největší obavy? Bezpečnost dat. 

Nejvíce obav panuje zejména v oblasti zabezpečení dat, přestože je větší pravděpodobnost, že ke zneužití interních dat dojde ve vaší firmě, než v samotné službě. Datová centra, na kterých cloudové služby v dnešní době běží, mají veškeré možné bezpečnostní certifikace pro správu a uchování dat. Samozřejmostí bývá, že jsou data zálohovaná na x dalších záložních serverech. Obavy jsou tak z velké části zbytečné a neopodstatněné. Závěrem bych rád k bezpečnosti dodal, že nakonec bude vždy záležet na koncových uživatelích, jaké heslo a zabezpečení si sami zvolí k přístupu ke svému účtu. Sebedokonalejší systém je v ohrožení, napíše-li si uživatel na lepící papírek k monitoru heslo ke svému účtu.

Shrnutí na závěr

  • Počáteční náklady jsou výrazně nižší než vyvíjet a provozovat vlastní systém, nebo zakoupit krabicové řešení.
  • Náklady SaaS jsou pro vás dobře predikovatelné a nemůže Vás tak překvapit nečekané navýšení.
  • Součástí většiny služeb je neustálé a průběžné vylepšování a především profesionální podpora.
  • Zákazník se může svobodně rozhodnout přejít k jinému dodavateli, pokud služba nesplňuje očekávané přínosy. 
  • Pronájem služby Vám pomůže redukovat dodatečné náklady a zaměřit se na Váš core-business.
  • SaaS je rozhodně bezpečnější řešení, než jakákoliv jiná veřejně poskytovaná služba.
  • Pomůže Vám získat konkurenční výhodu na globálním trhu.
  • Zvýšíte flexibilitu zaměstnanců, mohou se připojit prakticky odkudkoliv.
Můj šálek kávy je provoz SW KLID, jeho vývoj a bezproblémový chod.